Scenkonstdagar 2023 Östersund - en återblick

Missade du årets Scenkonstdagar, eller vill påminna dig om vad som presenterades? Här kan du se presentationer och programinslag från hela helgen 21-22 oktober 2023 i Östersund – Mycket nöje!

Scenkonstdagar är en regional mötesplats och utbudskonferens som presenterar bokningsbara föreställningar för kommande säsonger. Konferensen arrangeras av Riksteatern Norra, Danscentrum Norr, Teatercentrum Norra samt Viermie K.

Invigning och programpass 1 lördag fm

Invigningstalare: Karin Thomasson, Regionråd Jämtland Härjedalen samt ordförande Riksteatern Jojk av Krister Stoor.
Presentationer: Elin Teilus, Västerbottensteatern, Kind Exploring, Gretli & Heidi, Bobbi Lo Produktion, Alva Granström/Katarina Söderlund.

Programpass 2 lördag fm

Presentationer: Norrbottensteatern, Norrdans, Dansinitiativet.
Jojk av Niko Valkeapää

Panelsamtal: Kulturens roll i det "nya" Norrland

Möjligheter, hot, glädjeämnen och bekymmer i skenet av industriomställningen i norr.
Moderator: Susann Jonsson
I panelen: Po Tidholm- journalist, Jerker Bexelius- ordförande Viermie K, Magnus Aspegren- Utvecklingsdirektör, Region Jämtland-Härjedalen,  Anna Söderbäck- kulturchef Region Jämtland Härjedalen, Marie Wårell- Dansinitiativet.

Programpass 4 lördag em

Jojk av Simon Issát Marainen.
Presentationer: Linn Lindström, Halo Dance Art, Kompani Gremma, Riksteatern, Teater Soja.

Programpass 5 lördag em

Presentationer: Norrlandsoperan, Tess Paulsen Teaterproduktion, Elle Sofe Company, Stinnerbom Production, Acrobalance, Bobbo Jäderfelt, Marika Renhuvud.

Panelsamtal: Läget för den samiska kulturen

Moderator: Åsa Simma, Viermie K.
I panelen: Jerker Bexelius- Ordförande Viermie K, Tomas Bokstad- Statlig utredare, Marika Renhuvud- dansare och koreograf, Ola Stinnerbom- koreograf, artist, styrelsen för Samiskt Kunstnerråd.

Programpass 7 söndag fm

Jojk av Jörgen Stenberg.
Presentationer: Mirjan Ääni, Undantaget, Profilteatern.

Panelsamtal: Aalkove/Alkoe - Början - Där berättandet börjande

Moderator: Åsa Simma
I panelen: Jörgen Stenberg, Krister Stoor, Niko Valkeapää, Simon Issat Marainen.

Programpass 8 söndag fm

Presentationer: Scenit Produktion, Vilgotsdotter, La Random Company, Ögonblicksteatern, Jonas Hedlund Teater, Nordcirkus, Invisible People Contemporary Dance Company.

Rulla till toppen